To jedyna substancja w przyrodzie, która występuje w trzech stanach skupienia. Woda stanowi 70,8% powierzchni Ziemi. Jest niezbędna do życia dla organizmów. Człowiek jest w stanie wytrzymać bez niej zaledwie kilka dni. Mamy dla Was 9 powodów, dla których powinniście pić wodę:

1. Umożliwia funkcjonowanie procesów życiowych
Dzięki wodzie w Twoim organizmie krąży krew oraz prawidłowo przebiegają wszystkie procesy. Woda znajduje się w każdej tkance Twojego ciała, a także jest składnikiem występujących w nim substancji: śluzu, enzymów, śliny, czy potu. Niewłaściwa ilość wody w ciele może zaburzyć procesy życiowe.

2. Reguluje temperaturę ciała i usuwa toksyny
Jeśli odpowiednio nawodnisz organizm, zostanie utrzymana optymalna temperatura. Kiedy temperatura ciała wzrasta, woda zostaje wydzielana w postaci potu. Twój organizm nie jest w stanie magazynować większej ilości wody, natomiast jej nadmiar zostaje wydalony, a ciało oczyszczone z toksyn.

3. Pozytywnie wpływa na masę i kondycję fizyczną ciała
Wypijając szklankę wody przed posiłkiem zmniejszysz apetyt. Woda podnosi metabolizm i redukuje tkankę tłuszczową. Gdy będziesz pić odpowiednią porcję wody dziennie, zobaczysz że poczujesz się lepiej. Woda zwiększa koncentrację, obniża ryzyko zawału i infekcji oraz redukuje bóle głowy i pleców.

4. Źródlana, mineralna, czy gazowana? Wybierz dobrze.
Woda źródlana jest najlepsza do gotowania i sporządzania napojów. Najkorzystniejsza dla Twojego organizmu jest niegazowana woda mineralna, która zawiera niezbędne składniki. Dwutlenek węgla, obecny w wodzie gazowanej, hamuje pragnienie i zwiększa uczucie głodu. Jeśli pracujesz fizycznie lub trenujesz, to taka woda jest dla Ciebie najlepsza, ponieważ szybciej wchłania się z przewodu pokarmowego.

5. Najlepiej gasi pragnienie
Cały czas tracisz wodę ze swojego ciała, dlatego ważne jest, byś nieustannie jej dostarczał. Kiedy odczuwasz pragnienie to znak, że organizm został  już częściowo odwodniony. Woda powinna być głównym płynem, jaki wypijasz w ciągu dnia. Pij wodę powoli, biorąc małe łyki, wtedy zostanie ona wchłonięta do tkanek, a organizm odpowiednio nawodniony.

6. Wzór na wodę
Według badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia każdy Polak wypija każdego dnia około 1000 ml wody. Jest to dwa razy mniej, niż wynosi zalecana norma. Chcesz wiedzieć, ile wody powinieneś wypić? Możesz w prosty sposób obliczyć swoją dzienną porcję wody. Wystarczy, że podzielisz swoją wagę przez 30. Otrzymanym przez Ciebie wynikiem będzie wskazana ilość litrów.

7. Woda ma 0 kalorii
Nie musisz się obawiać, że pijąc wodę przytyjesz. Woda przynosi więcej korzyści dla Twojego organizmu, ponieważ zawiera nawet do 70 składników mineralnych, a największy wpływ na zdrowie ma tylko 10 z nich: magnez, wapń, sód, chlorki, siarczany, żelazo, fluorki, jodki, wodorowęglany i dwutlenek węgla.

8. Uelastycznia i nawilża skórę
Czujesz, że Twoja skóra jest sucha? A może jest pozbawiona kolorytu? To mogą być objawy nieprawidłowego nawodnienia organizmu. Kiedy dostarczysz do ciała odpowiednią ilość wody, Twoja skóra będzie elastyczna i odpowiednio napięta, a także odzyska zdrowy wygląd.

9. Nadmiar i niedomiar
Odczuwasz zmęczenie, boli Cię głowa, cierpisz na bezsenność, a Twoja koncentracja jest obniżona? Prawdopodobnie pijesz za mało wody. Jeśli utracisz wodę na poziomie 2% masy ciała, Twoje tętno podwyższy się, a organizm będzie odwodniony. Już 10% ubytku wody spowoduje niezdolność do wysiłku fizycznego, natomiast utrata 20-22% wody może doprowadzić do śmierci. Nie przesadź jednak z nadmiarem wody. Zbyt duże nawodnienie Twojego organizmu może mieć negatywne skutki i przyczynić się do wypłukania niezbędnych minerałów. Zachowaj umiar i dostosuj ilość spożywanej wody do swojego trybu życia.

To nasz drugi artykuł o tematyce ekologicznej. Poprzedni artykuł o tym, jak istotną rolę odgrywają drzewa, znajdziecie tutaj.